Prečišćeni tekst Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru obuhvata sljedeće propise:
1. Zakon o zaradama zaposlenih u javnom sektoru ("Službeni list Crne Gore", br. 016/16 od 08.03.2016),
2. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru ("Službeni list Crne Gore", br. 083/16 od 31.12.2016),
3. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru ("Službeni list Crne Gore", br. 021/17 od 31.03.2017),
4. Zakon o izmjenama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru ("Službeni list Crne Gore", br. 042/17 od 30.06.2017),
5. Zakon o dopuni Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru ("Službeni list Crne Gore", br. 012/18 od 23.02.2018),
6. Odluka Ustavnog suda Crne Gore U-I br. 17/16, 22/16 i 24/16, od 23. aprila 2018. godine ("Službeni list Crne Gore", br. 039/18 od 15.06.2018),
7. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru ("Službeni list Crne Gore", br. 042/18 od 29.06.2018),
8. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru ("Službeni list Crne Gore", br. 034/19 od 21.06.2019),
9. Odluka Ustavnog suda Crne Gore U-I br. 20/19, od 30. septembra 2021. godine ("Službeni list Crne Gore", br. 130/21 od 16.12.2021), u kojima je naznačen njihov dan stupanja na snagu.
ZAKON
O ZARADAMA ZAPOSLENIH U JAVNOM SEKTORU
("Službeni list Crne Gore", br. 016/16 od 08.03.2016, 083/16 od 31.12.2016, 021/17 od 31.03.2017, 042/17 od 30.06.2017, 012/18 od 23.02.2018, 039/18 od 15.06.2018, 042/18 od 29.06.2018, 034/19 od 21.06.2019, 130/21 od 16.12.2021)
I. OSNOVNE ODREDBE
Predmet zakona
Član 1
Ovim zakonom uređuje se način utvrđivanja i ostvarivanja prava na zaradu, naknadu zarade i druga primanja zaposlenih u javnom sektoru, način obezbjeđivanja sredstava i druga pitanja od značaja za ostvarivanje ovih prava.
Zaposleni u javnom sektoru
Član 2
Zaposleni u javnom sektoru, u smislu ovog zakona, je:
1) zaposleni u službi državnog organa, organu državne uprave, sudu, državnom tužilaštvu, fondu, kao i u drugim organima osnovanim u skladu sa zakonom (u daljem tekstu: državni sektor);
2) zaposleni u organu lokalne uprave, organu i službi lokalne samouprave (u daljem tekstu: lokalni sektor);
3) zaposleni u nezavisnom ili regulatornom tijelu osnovanom u skladu sa zakonom;
4) zaposleni u ustanovi čiji je osnivač država ili lokalna samouprava;
5) zaposleni u agenciji, privrednom društvu koje je u većinskom vlasništvu države ili u drugom pravnom licu čiji je osnivač država ili vrši javna ovlašćenja;
6) zaposleni u agenciji, privrednom društvu koje je u većinskom vlasništvu lokalne samouprave ili u drugom pravnom licu čiji je osnivač lokalna samouprava ili vrši javna ovlašćenja;
7) lice u službi u Vojsci Crne Gore;
8) policijski službenik.
Zaposleni, u smislu stava 1 ovog člana, je i lice koje je izabrano, imenovano ili postavljeno u skladu sa propisima.
Upotreba rodno osjetljivog jezika
Član 3
Izrazi koji se u ovom zakonu koriste za fizička lica u muškom rodu podrazumijevaju iste izraze u ženskom rodu.
Utvrđivanje zarade
Član 4
Zarada zaposlenog u javnom sektoru (u daljem tekstu: zaposleni) utvrđuje se pojedinačnim aktom, u skladu sa ovim zakonom i kolektivnim ugovorom.
Principi
Član 5
Utvrđivanje zarada zaposlenih zasniva se na principima:
1) ujednačenosti zarada u javnom sektoru za rad na istim ili sličnim poslovima i radnim mjestima koji zahtijevaju isti nivo odnosno podnivo kvalifikacija;
2) transparentnosti zarada;
3) fiskalnoj održivosti zarada.
Javnost zarada
Član 6
Podaci o zaradama, naknadi zarada i drugim primanjima zaposlenih dostupni su javnosti, u skladu sa zakonom.
Obezbjeđivanje sredstava za zarade
Član 7
Sredstva za zarade, naknade zarada i druga primanja zaposlenih u državnom sektoru, odnosno lokalnom sektoru i kod pravnih lica iz člana 2 stav 1 tač. 4, 7 i 8 ovog zakona, obezbjeđuju se u Budžetu Crne Gore, odnosno budžetu lokalne samouprave za fiskalnu godinu.
Sredstva za zarade, naknade zarada i druga primanja zaposlenih kod nezavisnih i regulatornih tijela i kod pravnih lica iz člana 2 stav 1 tač. 5 i 6 ovog zakona, obezbjeđuju se iz njihovih prihoda.
Izuzetno od stava 1 ovog člana sredstva za zarade, naknade zarada i druga primanja za zaposlene u ustanovi čiji je osnivač država ili lokalna samouprava, koja u obavljanju djelatnosti stiče sopstvene prihode obezbjeđuju se iz tih prihoda, odnosno u nedostajućem iznosu iz budžeta Crne Gore, odnosno budžeta lokalne samoprave za fiskalnu godinu.
Utvrđivanje sredstava za zarade
Član 8
Sredstva za isplatu zarade, naknade zarada i druga primanja zaposlenih iz člana 2 stav 1 tač. 1, 2, 7 i 8 i stava 2 ovog zakona za fiskalnu godinu utvrđuju se u procesu planiranja Budžeta Crne Gore, odnosno budžeta lokalne samouprave.
Sredstva iz stava 1 ovog člana utvrđuju se i na osnovu kretanja deficita, odnosno suficita na gotovinskoj osnovi Budžeta Crne Gore, odnosno budžeta lokalne samouprave i rezultata finansijskog poslovanja.
Uslovi za povećanje odnosno smanjenje zarada
Član 9
Sredstva za zarade, u procesu planiranja Budžeta Crne Gore, mogu se povećati kada je Budžet uravnotežen ili je ostvaren suficit, odnosno moraju smanjiti kad Budžet ostvaruje deficit tekućeg Budžeta preko nivoa od 2% bruto domaćeg proizvoda.
Smanjenje fonda zarada
Član 10
Prilikom planiranja budžeta, lokalna samouprava čije obaveze po osnovu otplate hartija od vrijednosti, kredita, garancija i poreza i doprinosa prelaze 10% tekućih prihoda ostvarenih u prethodnoj godini, dužna je da smanji sredstva za zarade za 10%, osim lokalna samouprava koja uredno izmiruje sve svoje obaveze.
Pravna lica iz člana 2 stav 1 tač. 3, 5 i 6 ovog zakona, koja su u prethodnoj godini ostvarila gubitak u poslovanju dužna su da smanje ukupan fond zarada za 10% u prvoj godini i dodatno 5% u narednoj kalendarskoj godini.
II. ZARADA ZAPOSLENOG
Struktura zarade
Član 11
Zarada zaposlenog sastoji se od:
1) osnovne zarade;
2) posebnog dijela zarade;
3) dodataka na osnovnu zaradu i
4) varijabilnog dijela zarade.
Način utvrđivanja osnovne zarade
Član 12
Osnovna zarada zaposlenog za puno radno vrijeme i standardni radni učinak utvrđuje se množenjem koeficijenta predviđenog za grupe i podgrupe u koje je raspoređeno njegovo zvanje sa obračunskom vrijednošću koeficijenta koju utvrđuje Vlada Crne Gore (u daljem tekstu: Vlada).
Obračunsku vrijednost koeficijenta predlaže Vladi organ državne uprave nadležan za poslove budžeta (u daljem tekstu: Ministarstvo), nakon obavljenih pregovora sa predstavnicima reprezentativnih sindikata.
Obračunsku vrijednost koeficijenta iz stava 1 ovog člana, u bruto iznosu, Vlada utvrđuje najkasnije do decembra tekuće godine za narednu fiskalnu godinu.
Posebni dio zarade
Član 13
Posebni dio zarade obuhvata naknadu troškova toplog obroka i regresa.
Posebni dio zarade, u bruto iznosu, iznosi 70% obračunske vrijednosti koeficijenta iz člana 12 stav 3 ovog zakona.
Isplata zarade
Član 14
Zaposlenom se zarada isplaćuje mjesečno.
Dodaci na osnovnu zaradu
Član 15
Dodaci na osnovnu zaradu su:
1) dodatak za rad noću, rad u dane državnog ili vjerskog praznika i rad duži od punog radnog vremena (prekovremeni rad);
2) dodatak za obavljanje poslova na određenim radnim mjestima;
3) specijalni dodatak;
4) dodatak po osnovu godina radnog staža (minuli rad);
5) dodatak za dežurstvo i pripravnost.
Visina dodatka
Član 16
Visina dodatka po času na osnovnu zaradu (dodatak za rad noću, dodatak za rad u dane državnog ili vjerskog praznika, dodatak za prekovremeni rad i dodatak za dežurstvo i pripravnost) se utvrđuje u iznosima utvrđenim kolektivnim ugovorom.
Dodatak za obavljanje poslova na određenim radnim mjestima
Član 17
Dodatak na osnovnu zaradu zaposlenom za obavljanje poslova na određenim radnim mjestima može biti određen u visini do 30% osnovne zarade.
Radna mjesta, način ostvarivanja prava i iznos dodatka iz stava 1 ovog člana, za državne službenike, policijske službenike i zaposlene u ustanovi čiji je osnivač država utvrđuju se propisom Vlade na predlog nadležnog organa, a za lokalne službenike i zaposlene u ustanovi čiji je osnivač lokalna samouprava propisom nadležnog organa lokalne samouprave uz saglasnost Ministarstva.
Radna mjesta, način ostvarivanja prava i iznos dodatka iz stava 1 ovog člana za zaposlene u nezavisnim i regulatornim tijelima i pravnim licima iz člana 2 stav 1 tač. 5 i 6 ovog zakona, utvrđuju se aktom nadležnog organa ovih pravnih lica.
Izuzetno od st. 1 i 2 ovog člana radna mjesta, iznos i način ostvarivanja dodataka za zaposlene iz člana 2 stav 1 tačka 7 ovog zakona utvrđuju se propisom Vlade na predlog organa državne uprave nadležnog za poslove odbrane uz saglasnost Ministarstva.
Dodatak na zaradu iz stava 1 ovog člana ne može ostvariti zaposleni iz člana 22 stav 1 ovog zakona raspoređen u grupe poslova A, B i C i lica izabrana, imenovana ili postavljena kod pravnih lica, organa i službi iz člana 2 stav 1 tač. 2, 3, 4, 5, 6 i 8 ovog zakona.
Izuzetno od stava 2 ovog člana, radna mjesta, iznos i način ostvarivanja dodatka za zaposlene u Službi Skupštine Crne Gore (u daljem tekstu: Skupština) utvrđuje radno tijelo Skupštine nadležno za administrativna pitanja, polazeći od Budžetom planiranih sredstava.
Izuzetno od stava 2 ovog člana, radna mjesta, iznos i način ostvarivanja dodatka iz stava 1 ovog člana, za zaposlene u službi Državne izborne komisije, utvrđuje Državna izborna komisija, na predlog predsjednika Državne izborne komisije, polazeći od Budžetom planiranih sredstava.
Izuzetno od stava 2 ovog člana, radna mjesta, iznos i način ostvarivanja dodataka iz stava 1 ovog člana, za zaposlene u organima sudske vlasti utvrđuje Sudski savjet, polazeći od Budžetom planiranih sredstava.
Izuzetno od stava 2 ovog člana, radna mjesta, iznos i način ostvarivanja dodatka iz stava 1 ovog člana, za zaposlene u državnim tužilaštvima i Sekretarijatu Tužilačkog savjeta utvrđuje Tužilački savjet, polazeći od Budžetom planiranih sredstava.
Specijalni dodatak
Član 18
Zaposleni koji radi na specifičnim poslovima u predmetima organizovanog kriminala, korupcije, pranja novca, terorizma i ratnih zločina ostvaruje pravo na specijalni dodatak.
Radna mjesta, uslove, način ostvarivanja i iznos dodatka iz stava 1 ovog člana utvrđuju se propisom Vlade na predlog Ministarstva.
Najviši iznos dodatka na osnovnu zaradu
Član 19
Zaposleni može ostvariti dodatak na osnovnu zaradu po osnovu iz čl. 17 i 18 ovog zakona najviše do 45% visine osnovne zarade.
Minuli rad
Član 20
Osnovna zarada zaposlenog uvećava se za svaku započetu godinu radnog staža u skladu sa kolektivnim ugovorom.
Varijabilni dio zarade
Član 21
Varijabilni dio zarade, u zavisnosti od raspoloživih sredstava, pripada zaposlenom sa izuzetnim rezultatima i kvalitetom rada.
Uslove i način ostvarivanja prava iz stava 1 ovog člana, za zaposlene u državnom sektoru, lica u službi u Vojsci Crne Gore i policijske službenike utvrđuje Vlada, na predlog Ministarstva.
Izuzetno od stava 2 ovog člana, kriterijume i način određivanja varijabilnog dijela zarade za poslanike i zaposlene u Službi Skupštine utvrđuje generalni sekretar Skupštine uz saglasnost Kolegijuma predsjednika Skupštine, a za državne službenike i namještenike u organima sudske vlasti Sudski savjet, polazeći od Budžetom planiranih sredstava.
Za zaposlene u lokalnom sektoru, uslove i način ostvarivanja prava na varijabilni dio zarade utvrđuje nadležni organ lokalne samouprave, uz saglasnost Vlade, po pribavljenom mišljenju Ministarstva, pod uslovom da lokalna samouprava:
1) nije prezadužena (nije obuhvaćena sanacionim planom) i
2) nema poreskih i drugih dugovanja prema Budžetu Crne Gore.
Uslovi i način ostvarivanja prava na varijabilni dio zarade za zaposlene iz člana 2 stav 1 tač. 4, 5, i 6 ovog zakona, utvrđuju se aktom nadležnog organa ovih pravnih lica uz saglasnost Vlade, po pribavljenom mišljenju Ministarstva.
Uslovi i način ostvarivanja prava na varijabilni dio zarade za zaposlene u nezavisnim i regulatornim tijelima, utvrđuje se aktom nadležnog organa ovih pravnih lica.
Izuzetno od stava 5 ovog člana uslove i način ostvarivanja prava na varijabilni dio zarade za zaposlene u Državnoj revizorskoj instituciji utvrđuje Senat Državne revizorske institucije, polazeći od Budžetom planiranih sredstava.
Raspoređivanje u grupe poslova
Član 22
Zavisno od nivoa kvalifikacije obrazovanja, složenosti poslova, odgovornosti i drugih elemenata bitnih za vrednovanje određenog posla pojedina zvanja u javnom sektoru raspoređuju se u sljedeće grupe poslova i izražavaju se u koeficijentima i to:
|
|
|
Podgrupa |
Zvanja |
Koeficijent |
Grupa poslova A |
||
1 |
Predsjednik Crne Gore |
27,67 |
2 |
Predsjednik Skupštine |
25,94 |
Predsjednik Vlade |
25,94 |
|
Predsjednik Vrhovnog suda Crne Gore |
25,94 |
|
Predsjednik Ustavnog suda Crne Gore |
25,94 |
|
Grupa poslova B |
||
1 |
Vrhovni državni tužilac |
25,07 |
Predsjednik Senata Državne revizorske institucije |
25,07 |
|
2 |
Potpredsjednik Skupštine |
23,34 |
Potpredsjednik Vlade |
23,34 |
|
Zamjenik predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore |
23,34 |
|
Zamjenik predsjednika Ustavnog suda Crne Gore |
23,34 |
|
Zamjenik Vrhovnog državnog tužioca |
23,34 |
|
3 |
Poslanik |
22,48 |
4 |
Ministar |
22,48 |
Glavni pregovarač za pregovore o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji |
22,48 |
|
5 |
Sudija Vrhovnog suda Crne Gore |
22,48 |
Sudija Ustavnog suda Crne Gore |
22,48 |
|
Državni tužilac u Vrhovnom državnom tužilaštvu |
22,48 |
|
Glavni Specijalni tužilac |
22,48 |
|
Predsjednik Sudskog savjeta |
22,48 |
|
Predsjednik Apelacionog suda |
22,48 |
|
6 |
Član Senata Državne revizorske institucije |
22,48 |
7 |
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda |
22,48 |
8 |
Direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost |
21,62 |
Direktor Agencije za sprečavanje korupcije |
21,62 |
|
Predsjednik Upravnog suda |
21,62 |
|
Sudija u Apelacionom sudu koji postupa u predmetima organizovanog kriminala, korupcije, pranja novca, terorizma i ratnih zločina |
21,62 |
|
9 |
Specijalni tužilac |
20,75 |
Sudija u Višem sudu koji postupa u predmetima organizovanog kriminala, korupcije i pranja novca, terorizma i ratnih zločina |
20,75 |
|
Zamjenik Zaštitnika ljudskih prava i sloboda |
20,75 |
|
10 |
Generalni sekretar Predsjednika Crne Gore |
20,75 |
Generalni sekretar Skupštine |
20,75 |
|
Generalni sekretar Vlade |
20,75 |
|
Generalni sekretar Ustavnog suda Crne Gore |
20,75 |
|
11 |
Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa |
20,75 |
Glavni revizor |
20,75 |
|
Glavni savjetnik predsjednika Vlade |
20,75 |
|
Predsjednik Državne izborne komisije |
20,75 |
|
12 |
Sudija Apelacionog suda |
19,89 |
Sudija Upravnog suda |
19,89 |
|
Predsjednik Višeg suda |
19,89 |
|
Rukovodilac Višeg državnog tužilaštva |
19,89 |
|
Predsjednik Privrednog suda |
19,89 |
|
13 |
Zamjenik generalnog sekretara Skupštine |
19,89 |
Zamjenik generalnog sekretara Vlade |
19,89 |
|
Zamjenik generalnog sekretara Ustavnog suda Crne Gore |
19,89 |
|
Državni sekretar |
19,89 |
|
Zamjenik glavnog pregovarača za poglavlje pravne tekovine Evropske unije |
19,89 |
|
Zamjenik glavnog pregovarača - Nacionalni IPA koordinator |
19,89 |
|
14 |
Zamjenik Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa |
19,02 |
Zamjenik glavnog revizora |
19,02 |
|
15 |
Šef kabineta Predsjednika Crne Gore |
19,02 |
Šef kabineta predsjednika Skupštine |
19,02 |
|
Šef kabineta predsjednika Vlade |
19,02 |
|
Šef kabineta predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore |
19,02 |
|
Šef kabineta predsjednika Ustavnog suda Crne Gore |
19,02 |
|
Šef kabineta Vrhovnog državnog tužioca |
19,02 |
|
16 |
Sudija Privrednog suda |
19,02 |
Sudija Višeg suda |
19,02 |
|
Državni tužilac u Višem državnom tužilaštvu |
19,02 |
|
Predsjednik Osnovnog suda |
19,02 |
|
Rukovodilac osnovnog državnog tužilaštva |
19,02 |
|
Predsjednik Državne komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki |
19,02 |
|
17 |
Savjetnik Predsjednika Crne Gore |
19,02 |
Savjetnik predsjednika Skupštine |
19,02 |
|
Savjetnik predsjednika Vlade |
19,02 |
|
Sekretar Vijeća za nacionalnu bezbjednost |
19,02 |
|
Sekretar Državne izborne komisije |
19,02 |
|
18 |
Sekretar Sekretarijata za zakonodavstvo |
17,29 |
19 |
Predsjednik Komisije za žalbe |
17,29 |
Predsjednik Višeg suda za prekršaje |
17,29 |
|
Predsjednik Disciplinske komisije |
17,29 |
|
Grupa poslova C |
||
1 |
Direktor Uprave policije |
16,43 |
Direktor Poreske uprave |
16,43 |
|
Direktor Uprave carina |
16,43 |
|
Direktor Uprave za inspekcijske poslove |
16,43 |
|
Direktor Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija |
16,43 |
|
Direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka |
16,43 |
|
2 |
Starješina samostalnog organa uprave |
16,43 |
Direktor Centra za posredovanje |
16,43 |
|
Direktor Agencije za mirno rješavanje radnih sporova |
16,43 |
|
3 |
Sudija Višeg suda za prekršaje |
15,99 |
Predsjednik suda za prekršaje |
15,99 |
|
4 |
Sekretar ministarstva |
15,56 |
Generalni direktor u ministarstvu |
15,56 |
|
Savjetnik potpredsjednika Skupštine |
15,56 |
|
Savjetnik potpredsjednika Vlade |
15,56 |
|
Pomoćnik sekretara Sekretarijata za zakonodavstvo |
15,56 |
|
Pomoćnik generalnog sekretara Skupštine |
15,56 |
|
Pomoćnik generalnog sekretara Vlade |
15,56 |
|
Generalni sekretar Zaštitnika ljudskih prava i sloboda |
15,56 |
|
Član Komisije za žalbe |
15,56 |
|
Član Disciplinske komisije |
15,56 |
|
Savjetnik glavnog pregovarača |
15,56 |
|
5 |
Načelnik odjeljenja za vojno-obavještajne i bezbjedonosne poslove |
15,56 |
6 |
Sudija osnovnog suda |
15,56 |
Državni tužilac u osnovnom državnom tužilaštvu |
15,56 |
|
Sekretar Vrhovnog suda Crne Gore |
15,56 |
|
Sekretar Vrhovnog državnog tužilaštva |
15,56 |
|
Sekretar Sudskog Savjeta |
15,56 |
|
Sekretar Tužilačkog Savjeta |
15,56 |
|
Član Državne komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki |
15,56 |
|
Zamjenik šefa Kabineta predsjednika Vlade |
15,56 |
|
7 |
|
|
8 |
Pomoćnik direktora Uprave policije |
13,83 |
Pomoćnik direktora Poreske uprave |
13,83 |
|
Pomoćnik direktora Uprave carina |
13,83 |
|
Pomoćnik direktora Uprave za inspekcijske poslove |
13,83 |
|
Pomoćnik direktora Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija |
13,83 |
|
Pomoćnik direktora Agencije za zaštitu ličnih podataka |
13,83 |
|
9 |
Pomoćnik starješine samostalnog organa uprave |
13,83 |
10 |
Sekretar socijalnog savjeta |
12,97 |
11 |
Sudija Suda za prekršaje |
12,53 |
12 |
Rukovodilac kancelarije u Vladi |
11,67 |
Rukovodilac Nacionalne kancelarije u ministarstvu |
11,67 |
|
Savjetnik generalnog sekretara Vlade |
11,67 |
|
Glavni savjetnik Zaštitnika ljudskih prava i sloboda |
11,67 |
|
13 |
Sekretar stalnog radnog tijela Vlade |
10,81 |
Sekretar stalnog radnog tijela Skupštine |
10,81 |
|
Ustavno sudski savjetnici |
10,81 |
|
Savjetnik u Vrhovnom sudu Crne Gore |
10,81 |
|
Savjetnik u Vrhovnom državnom tužilaštvu |
10,81 |
|
Savjetnik u Kabinetu predsjednika Vlade |
10,81 |
|
Savjetnik Zaštitnika ljudskih prava i sloboda |
10,81 |
|
Samostalni savjetnik I u Kancelariji Zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava |
10,81 |
|
Savjetnik Zamjenika glavnog pregovarača za poglavlje pravne tekovine Evropske unije |
10,81 |
|
Zamjenika glavnog pregovarača - Nacionalni IPA koordinator |
10,81 |
|
Grupa poslova D |
||
1 |
Načelnik, rukovodilac ili drugo odgovarajuće zvanje u Vladi i ministarstvu |
9,4 |
2 |
Šef kabineta ministra |
9,4 |
3 |
Glavni inspektor, glavno ovlašćeno službeno lice |
9,4 |
4 |
Šef ili drugo odgovarajuće zvanje u Vladi i ministarstvu |
8,5 |
5 |
Savjetnik u Osnovnom sudu |
8,0 |
Savjetnik u Upravnom sudu |
8,0 |
|
Savjetnik u Apelacionom sudu |
8,0 |
|
Savjetnik u Višem sudu |
8,0 |
|
Savjetnik u Privrednom sudu |
8,0 |
|
Savjetnik u Osnovnom državnom tužilaštvu |
8,0 |
|
Savjetnik u Višem državnom tužilaštvu |
8,0 |
|
Savjetnik u Specijalnom državnom tužilaštvu |
8,0 |
|
6 |
Načelnik, šef, koordinator ili drugo odgovarajuće zvanje u drugom organu uprave |
7,6 |
7 |
Samostalni savjetnik I |
7,4 |
8 |
Inspektor I |
7,4 |
9 |
Ovlašćeno službeno lice I |
7,4 |
10 |
Samostalni savjetnik II |
7,2 |
11 |
Inspektor II |
7,2 |
12 |
Ovlašćeno službeno lice II |
7,2 |
13 |
Samostalni savjetnik III |
7,0 |
14 |
Inspektor III |
7,0 |
15 |
Ovlašćeno službeno lice III |
7,0 |
16 |
Viši savjetnik I |
6,5 |
17 |
Viši savjetnik II |
6,1 |
18 |
Viši savjetnik III |
5,9 |
19 |
Savjetnik I |
5,5 |
20 |
Savjetnik II |
5,1 |
Vatrogasac - spasilac |
5,1 |
|
21 |
Savjetnik III |
4,8 |
21a |
Saradnik I |
4,6 |
21b |
Saradnik II |
4,4 |
21c |
Saradnik III |
4,2 |
22 |
Samostalni referent |
4,1 |
23 |
Viši referent |
3,8 |
24 |
Referent |
3,5 |
25 |
Viši namještenik I |
3,1 |
25a |
Viši namještenik II |
2,9 |
26 |
Namještenik |
2,6 |
Izuzetno od stava 1 ovog člana za zaposlene u Službi Skupštine koji su raspoređeni na radnim mjestima iz Grupe poslova D, koeficijenti složenosti poslova utvrđuju se aktom radnog tijela Skupštine nadležnog za administrativna pitanja, polazeći od Budžetom planiranih sredstava.
Izuzetno od stava 1 ovog člana, za zaposlene u sudu, državnom tužilaštvu i Sekretarijatu Tužilačkog savjeta koji su raspoređeni na radnim mjestima iz Grupe poslova D, koeficijenti složenosti poslova utvrdiće se aktom ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa na koji saglasnost daje Vlada.
Kada se drugim propisom utvrđuju zvanja koja nijesu raspoređena u grupe poslova iz stava 1 ovog člana, tim propisom izvršiće se njihovo raspoređivanje u grupe poslova, zavisno od nivoa kvalifikacije obrazovanja u skladu sa ovim zakonom i propisima o državnim službenicima i namještenicima, uz prethodno pribavljenu saglasnost Ministarstva.
Utvrđivanje zarada u lokalnom sektoru
Član 23
Koeficijenti za zarade zaposlenih u lokalnom sektoru, utvrđuju se u okviru Grupe poslova C i D iz člana 22 stav 1 ovog zakona, aktom nadležnog organa lokalne samouprave, uz prethodno pribavljenu saglasnost Ministarstva.
Zarade lokalnih funkcionera utvrđuju se u okviru Grupe poslova B i C, a ne više od Podgrupe B 8 iz člana 22 stav 1 ovog zakona, aktom nadležnog organa lokalne samouprave, uz prethodno pribavljenu saglasnost Ministarstva.
Koeficijent za utvrđivanje zarade gradonačelnika i predsjednika opština utvrđuje se zavisno od broja stanovnika u lokalnoj samoupravi, i to:
|
|
|
Grupa |
Kriterijum |
Koeficijent |
1 |
do 10.000 stanovnika |
15.56 |
2 |
od 10.000 do 50.000 stanovnika |
17.29 |
3 |
od 50.000 do 100.000 stanovnika |
19.02 |
4 |
preko 100.000 stanovnika |
21.62 |
Broj stanovnika iz stava 3 ovog člana određuje se prema podacima koje utvrđuje organ uprave nadležan za poslove statistike.
Izuzetno od st. 1, 2 i 3 ovog člana, nadležni organ lokalne samouprave koja nije u mogućnosti da obezbijedi dovoljno sredstava za isplatu zarada u skladu sa ovim zakonom, može da utvrdi niže koeficijente za zarade zaposlenih iz člana 2 stav 1 tačka 2 ovog zakona, i to za zaposlene raspoređene u okviru Grupe poslova B i C do 20%, a za zaposlene raspoređene u okviru Grupe poslova D do 5%, po prethodno pribavljenom mišljenju Ministarstva.
Posebne grupe poslova
Član 24
Koeficijenti za zarade zaposlenih iz člana 2 stav 1 tač. 4, 5 i 6 ovog zakona, zavisno od nivoa kvalifikacije obrazovanja, složenosti poslova, odgovornosti ili drugih elemenata bitnih za vrednovanje određenog posla, utvrđuju se kolektivnim ugovorom ili drugim aktom uz saglasnost Vlade, po prethodno pribavljenom mišljenju Ministarstva.
Zarade zaposlenih i rukovodećih lica u tijelu iz člana 2 stav 1 tačka 3 ovog zakona utvrđuju se u okviru Grupe poslova B, C i D, a ne više od Podgrupe B 4 iz člana 22 stav 1 ovog zakona.
Zarade zaposlenih iz člana 2 stav 1 tačka 7 ovog zakona, zavisno od nivoa kvalifikacije obrazovanja, složenosti poslova, odgovornosti ili drugih elemenata bitnih za vrednovanje određenog posla, utvrđuju se propisom Vlade, po prethodno pribavljenom mišljenju Ministarstva.
Grupe poslova i koeficijenti za zarade zaposlenih iz člana 2 stav 1 tačka 8 ovog zakona, zavisno od nivoa kvalifikacije obrazovanja, složenosti poslova, odgovornosti ili drugih elemenata bitnih za vrednovanje određenog posla, utvrđuju se propisom Vlade, po prethodno pribavljenom mišljenju Ministarstva.
Zarade rukovodećih lica u subjektima iz člana 2 stav 1 tač. 4, 5 i 6 ovog zakona utvrđuju se u okviru Grupe poslova B, C i D, a ne više od Podgrupe B 9 iz člana 22 stav 1 ovog zakona, u skladu sa kolektivnim ugovorom, uz saglasnost Vlade.
Nagrada
Član 25
Zaposleni kod pravnih lica iz člana 2 stav 1 tač. 3, 5 i 6 ovog zakona, koji ostvaruju sopstvene prihode u skladu sa zakonom, za izuzetne rezultate i kvalitet rada, kojima doprinese uvećanju prihoda najmanje 20% u odnosu na prethodnu godinu ili umanjenju rashoda najmanje 20% u odnosu na prethodnu godinu, može iz sopstvenih prihoda ostvariti godišnju nagradu u iznosu od jedne do pet prosječnih neto zarada u tom pravnom licu, u skladu sa kolektivnim ugovorom ili drugim aktom.
Ograničenja
Član 26
Zaposleni u javnom sektoru ne mogu ostvariti druge naknade osim onih koje su utvrđene ovim zakonom.
Druge naknade, u smislu stava 1 ovog člana, su naknade za članstvo u komisiji, savjetu i radnom tijelu, koje obrazuje državni organ, organ državne uprave, organ lokalne uprave i lokalne samouprave, nezavisno i regulatorno tijelo i pravna lica iz člana 2 stav 1 tač. 4, 5 i 6 ovog zakona.
Ograničenje iz stava 2 ovog člana ne odnosi se na ispitne komisije, koje se organizuju u javnom sektoru u skladu sa zakonom, a služe za sticanje zvanja i zasnivanje radnog odnosa, komisije i savjete ustanovljene posebnim zakonom odnosno odlukom organa lokalne samouprave, komisije obrazovane za realizaciju projekata od državnog interesa, kao i komisije i druga radna tijela koja se ne finansiraju iz budžeta Crne Gore, odnosno budžeta lokalne samouprave.
Ispitne komisije iz stava 3 ovog člana finansiraju se iz sredstava koja uplaćuju kandidati u skladu sa zakonom.
Naknade za komisije i savjete ustanovljene posebnim zakonom ili odlukom organa lokalne samouprave, kao i komisije obrazovane za realizaciju projekata od državnog interesa, mogu se isplatiti, uz saglasnost Vlade, odnosno organa lokalne samouprave, po prethodno pribavljenoj potvrdi o raspoloživim sredstvima od strane Ministarstva odnosno nadležnog organa lokalne uprave za poslove finansija.
Zarada za izuzetan kadar
Član 27
Koeficijent za zarade zaposlenog koji radi na poslovima koji zahtijevaju posebna znanja, vještine i kompetencije utvrđuje se u Grupe poslova A i B člana 22 stav 1 ovog zakona uz prethodnu saglasnost Vlade.
Izuzetno, zarade za zaposlene iz stava 1 ovog člana i eksterni kadar koji je od posebnog interesa za državu, mogu se utvrđivati po koeficijentima koji su viši od koeficijenta iz Grupe poslova A iz člana 22 stav 1 ovog zakona, uz prethodnu saglasnost Vlade.
Minimalna zarada
Član 28
Zaposleni ima pravo na minimalnu zaradu utvrđenu u skladu sa propisima o radu, za standardni radni učinak i puno radno vrijeme, odnosno radno vrijeme koje se izjednačava sa punim radnim vremenom.
Zarada pripravnika
Član 29
Zarada pripravnika sa III i IV nivoom kvalifikacije obrazovanja utvrđuje se u iznosu od 40% prosječne zarade, sa V i VI nivoom kvalifikacije obrazovanja 50% i VII nivoom kvalifikacije obrazovanja 60% prosječne zarade u Crnoj Gori u prethodnoj godini po podacima organa uprave nadležnog za poslove statistike.
Naknade za predsjednika i članove organa upravljanja
Član 30
Naknada za predsjednika organa upravljanja u pravnom licu u javnom sektoru ne može biti veća od jedne prosječne zarade zaposlenih u tom pravnom licu u prethodnoj godini.
Naknada za člana organa upravljanja u pravnom licu u javnom sektoru ne može biti veća od 70% prosječne zarade zaposlenih u tom pravnom licu u prethodnoj godini.
Naknada za predsjednika organa upravljanja u pravnom licu u javnom sektoru, ukoliko funkciju vrši na profesionalnoj osnovi i ima Ugovor o radu sa poslodavcem, ne može biti veća od tri prosječne zarade zaposlenih u tom pravnom licu u prethodnoj godini.
Donošenje rješenja o zaradi
Član 31
Rješenje o zaradi zaposlenog iz člana 2 stav 1 tačka 1 ovog zakona donosi lice koje rukovodi tim organom, odnosno službom.
Rješenje o zaradi zaposlenog u organu uprave u sastavu donosi starješina organa državne uprave u čijem je sastavu taj organ uprave.
Rješenje o zaradi zaposlenog iz člana 2 stav 1 tačka 2 ovog zakona donosi starješina organa lokalne uprave.
Rješenje o zaradi zaposlenog iz člana 2 stav 1 tač. 3, 4, 5 i 6 ovog zakona donosi lice koje rukovodi tim pravnim licem.
Rješenje o zaradi zaposlenog iz člana 2 stav 1 tačka 7 ovog zakona donosi starješina organa državne uprave nadležan za poslove odbrane.
Rješenje o zaradi za lica koja su izabrana, imenovana ili postavljena u skladu sa propisima, osim za lica iz stava 2 ovog člana, donosi organ odnosno radno tijelo koje ih je izabralo, imenovalo ili postavilo.
III. NAKNADA ZARADE I DRUGA PRIMANJA
Naknada zarade
Član 32
Naknada zarade za vrijeme odsustvovanja sa rada pripada zaposlenom u skladu sa propisima o radu.
Zaposlenom pripada naknada za vrijeme privremene spriječenosti za rad u skladu sa propisima o zdravstvenom osiguranju.
Druga primanja
Član 33
Zaposleni ostvaruje pravo na druga primanja i to:
1) otpremninu prilikom odlaska u penziju;
2) otpremninu u slučaju proglašenja tehnološkog viška;
3) otpremninu u slučaju sporazumnog prestanka radnog odnosa.
Uslove, način ostvarivanja prava i iznos otpremnine iz stava 1 tač. 1 i 2 ovog člana utvrđuje Vlada, na predlog Ministarstva, nakon obavljenih pregovora sa predstavnicima reprezentativnih sindikata.
UsIove, način ostvarivanja prava i iznos otpremnine iz stava 1 tačka 3 ovog člana utvrđuje Vlada, na predlog Ministarstva.
Pravo na naknadu troškova
Član 34
Zaposleni ima pravo na naknadu troškova nastalih u vezi sa radom i to:
1) dnevnicu za službeno putovanje u zemlji i inostranstvu;
2) korišćenje sopstvenog automobila u službene svrhe;
3) odvojeni život od porodice i
4) naknadu za rad na terenu.
Uslove, način ostvarivanja i visinu naknada i primanja iz stava 1 ovog člana utvrđuje Vlada, na predlog Ministarstva.
Naknade troškova prevoza, za poslanike u Skupštini, nastalih u vezi sa radom, uslove, način ostvarivanja i njihova visina, polazeći od Budžetom planiranih sredstava, a shodno finansijskoj autonomiji Skupštine, uređuju se internim aktima Skupštine.
Izuzetno od st. 1 i 2 ovog člana za zaposlene iz člana 2 stav 1 tačka 7 ovog zakona naknade troškova nastalih u vezi sa radom, uslove, način ostvarivanja i njihovu visinu propisuje organ državne uprave nadležan za poslove odbrane, uz prethodno pribavljenu saglasnost Ministarstva.
Donošenje rješenja o drugim primanjima
Član 35
Rješenje o naknadama i drugim primanjima za zaposlenog iz člana 2 stav 1 tačka 1 ovog zakona donosi lice koje rukovodi tim organom, odnosno službom.
Rješenje o naknadama i drugim primanjima zaposlenog u organu uprave u sastavu donosi starješina organa državne uprave u čijem je sastavu taj organ uprave.
Rješenje o naknadama i drugim primanjima za zaposlenog iz člana 2 stav 1 tačka 2 ovog zakona donosi starješina organa lokalne uprave.
Rješenje o naknadama i drugim primanjima za zaposlenog iz člana 2 stav 1 tač. 3, 4, 5 i 6 ovog zakona donosi lice koje rukovodi tim pravnim licem.
Rješenje o naknadama i drugim primanjima za zaposlenog iz člana 2 stav 1 tačka 7 ovog zakona donosi starješina organa državne uprave nadležan za poslove odbrane.
Rješenje o naknadama i drugim primanjima za lica koja su izabrana, imenovana ili postavljena u skladu sa propisima, osim za lica iz stava 2 ovog člana, donosi organ odnosno radno tijelo koje ih je izabralo, imenovalo ili postavilo.
IV. PRAVA PO PRESTANKU FUNKCIJE
Prava na naknadu
Član 36
Lice iz člana 22 stav 1 i člana 23 st. 1 i 2 iz Grupe poslova A, B i C ovog zakona koje je profesionalno obavljalo funkciju (u daljem tekstu: korisnik) ima pravo da nakon prestanka funkcije jednu godinu prima naknadu u visini zarade koju je primao u posljednjem mjesecu prije prestanka funkcije, uz odgovarajuće usklađivanje.
Naknada iz stava 1 ovog člana ostvaruje se na lični zahtjev korisnika, koji se podnosi najkasnije 30 dana od dana prestanka vršenja funkcije.
Pravo iz stava 1 ovog člana prestaje prije utvrđenog roka, ako korisnik:
1) zasnuje radni odnos;
2) bude izabran, imenovan ili postavljen na drugu funkciju na osnovu koje ostvaruje zaradu;
3) ostvari pravo na penziju;
4) to zatraži.
Pravo iz stava 1 ovog člana može se produžiti za još godinu dana, ako u tom periodu njegov korisnik stiče pravo na penziju.
Rješenje o ostvarivanju prava iz st. 1 i 4 ovog člana, donosi radno tijelo organa koje ga je izabralo, imenovalo ili postavilo.
V. EVIDENCIJA I NADZOR
Centralna evidencija
Član 37
Centralnu evidenciju o zaradama zaposlenih vodi Ministarstvo.
Centralna evidencija iz stava 1 ovog člana obuhvata naročito podatke o:
1) ličnom imenu, jedinstvenom matičnom broju - JMB;
2) poslodavcu i radnom mjestu odnosno funkciji;
3) visini osnovne zarade i visini posebnog dijela zarade;
4) vrsti i visini dodatka na osnovnu zaradu;
5) visini varijabilnog dijela zarade;
6) visini naknade zarade i drugim primanjima;
7) radnom stažu (penzijskom stažu i beneficiranom stažu).
Podatke za vođenje evidencije iz stava 1 ovog člana, starješina odnosno lice koje rukovodi organom ili službom odnosno pravnim licem iz člana 2 stav 1 ovog zakona dužan je da dostavlja Ministarstvu, najkasnije do 5. u mjesecu za prethodni mjesec.
Podaci iz centralne evidencije o zaradama čuvaju se trajno.
Na lične podatke iz centralne evidencije primjenjivaće se odredbe kojima se propisuje zaštita podataka o ličnosti.
Sadržaj i način vođenja centralne evidencije iz stava 1 ovog člana i način dostavljanja podataka, uređuje se propisom Ministarstva.
Vršenje nadzora
Član 38
Nadzor nad sprovođenjem ovog zakona i propisa donijetih na osnovu ovog zakona vrši Ministarstvo.
Budžetski inspektor
Član 39
Poslove inspekcijskog nadzora nad primjenom ovog zakona vrši budžetski inspektor (u daljem tekstu: inspektor) u skladu sa ovim zakonom i zakonima kojima se uređuje inspekcijski nadzor i fiskalna odgovornost.
Izvještaj o inspekcijskom nadzoru
Član 40
Inspektor sačinjava izvještaj o inspekcijskom nadzoru i dostavlja ga najkasnije u roku od 30 dana od dana izvršenja kontrole rukovodećem licu subjekta kontrole i ministru finansija.
Inspektor obavještava podnosioca o nalazima inspekcijskog nadzora, ako podnosilac to zahtijeva.
VI. IZUZEĆE
Član 41
Odredbe ovog zakona ne odnose se na zaposlene u Centralnoj banci Crne Gore, nezavisnom pravnom licu čiji je osnivač država ili vrši javna ovlašćenja, a koje se pretežno finansira iz sredstava međunarodnih organizacija, Crvenom krstu Crne Gore, zaposlene u privrednom društvu kod kojih je ugovorom o dokapitalizaciji sa stranim pravnim licem uređeno pitanje zarada, zaposlene u privrednom društvu čiji je osnivač država a koje se bavi finansijskom - kreditnom djelatnošću u cilju podsticanja privrednog razvoja Crne Gore i zaposlene u privrednom društvu čiji je osnivač država odnosno lokalna samouprava ili je u većinskom vlasništvu države odnosno lokalne samouprave a ostvaruje dobit u poslovanju i uredno izmiruje sve svoje obaveze.
VII. KAZNENE ODREDBE
Član 42
Novčanom kaznom u iznosu od 1.000 do 2.000 eura kazniće se za prekršaj odgovorno lice u organu lokalne samouprave ako:
1) ne smanji sredstva za zarade za 10% (član 10 stav 1);
2) utvrdi uslove i način ostvarivanja prava na varijabilni dio zarade bez saglasnosti Vlade i mišljenja Ministarstva (član 21 st. 4 i 5);
3) utvrdi koeficijente za zarade bez prethodno pribavljene saglasnosti Ministarstva (član 23 stav 1);
4) utvrdi koeficijente za zarade zaposlenog koji radi na poslovima koji zahtijevaju posebna znanja, vještine i kompetencije bez saglasnosti Vlade (član 27).
Za prekršaj iz stava 1 tačka 4 ovog člana, kazniće se i odgovorno lice u državnom organu, organu državne uprave i organu lokalne uprave novčanom kaznom u iznosu od 1.000 do 2.000 eura.
Član 43
Novčanom kaznom u iznosu od 2.000 do 20.000 eura, kazniće se za prekršaj pravno lice, ako:
1) ne smanji ukupan fond zarada za 10% u prvoj godini i dodatno 5% u narednoj kalendarskoj godini (član 10 stav 2);
2) utvrdi uslove i način ostvarivanja prava na varijabilni dio zarade bez saglasnosti Vlade i mišljenja Ministarstva (član 21 stav 5);
3) utvrdi koeficijente za zarade bez saglasnosti Vlade i mišljenja Ministarstva (član 24 stav 1);
4) utvrdi zarade za zaposlene i rukovodeća lica suprotno članu 24 stav 2 ovog zakona;
5) utvrdi koeficijente za zarade zaposlenog koji radi na poslovima koji zahtijevaju posebna znanja, vještine i kompetencije bez saglasnosti Vlade (član 27).
Za prekršaj iz stava 1 ovog člana, kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 500 do 2.000 eura.
VIII. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Donošenje propisa
Član 44
Propisi za sprovođenje ovog zakona donijeće se u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Do početka primjene propisa iz stava 1 ovog člana primjenjivaće se postojeći propisi, ako nijesu u suprotnosti sa ovim zakonom.
Član 44a
Propisi za sprovođenje ovog zakona donijeće se u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Obaveza usklađivanja
Član 45
Odredbe posebnih zakona, drugih propisa, kolektivnih ugovora i drugih akata kojima se uređuju zarade, naknade zarade i druga primanja zaposlenih iz člana 2 ovog zakona, uskladiće se sa ovim zakonom u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Ako se u roku iz stava 1 ovog člana posebni zakoni, drugi propisi, kolektivni ugovori i drugi akti ne usklade, zarada, naknada zarade i druga primanja privremeno će se urediti, za zaposlene:
1) iz člana 2 stav 1 tač. 1, 5, 7 i 8 ovog zakona i u ustanovi čiji je osnivač država, aktom Vlade;
2) iz člana 2 stav 1 tač. 2 i 6 ovog zakona i u ustanovi čiji je osnivač lokalna samouprava, aktom nadležnog organa lokalne samouprave, uz saglasnost Vlade;
3) iz člana 2 stav 1 tačka 3 ovog zakona, aktom nadležnog organa ovih pravnih lica, uz saglasnost Vlade.
Član 45a
Odredbe posebnih zakona, drugih propisa, kolektivnih ugovora i drugih akata kojima se uređuju zarade po osnovu koeficijenata iz grupe poslova A, B i C iz člana 22 stav 1 ovog zakona, uskladiće se sa ovim zakonom u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Akti nadležnih organa lokalne samouprave kojima se uređuju zarade zaposlenih u lokalnom sektoru u okviru grupe poslova B i C iz člana 22 stav 1 ovog zakona i zarade gradonačelnika i predsjednika opština, uskladiće se sa ovim zakonom u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Započeti postupci
Član 46
Postupak za ostvarivanje prava iz ovog zakona započet do dana stupanja na snagu ovog zakona završiće se po odredbama ovog zakona, ukoliko je to povoljnije za zaposlenog.
Nastavak korišćenja prava
Član 47
Lice koje je prije stupanja na snagu ovog zakona započelo da koristi pravo koje mu pripada po prestanku funkcije na osnovu posebnih propisa, nastaviće sa korišćenjem tog prava do isteka vremena utvrđenog tim propisima.
Nastavak korišćenja posebnog prava
Član 48
Nosilac pravosudne i ustavnosudske funkcije koji koristi pravo na životno osiguranje na osnovu Zakona o zaradama i drugim primanjima nosilaca pravosudnih i ustavnosudskih funkcija ("Službeni list RCG", broj 36/07) nastavlja sa korišćenjem tog prava do isteka vremena za koje je stekao to pravo.
Član 48a
Radi sanacije deficita budžeta Crne Gore, odnosno budžeta lokalne samouprave, zaposlenom iz čl. 22, 23, 24 i 27 ovog zakona čiji koeficijent za utvrđivanje zarade je veći od 4.10, osnovna zarada iz člana 12 stav 1 ovog zakona u periodu od dana stupanja na snagu ovog zakona do 31. decembra 2018. godine, umanjuje se za 1%.
Dodaci na osnovnu zaradu iz člana 15 ovog zakona obračunavaju se na osnovnu zaradu bez umanjenja iz stava 1 ovog člana.
Ukupan iznos sredstava za koji su umanjene zarade u skladu sa stavom 1 ovog člana, zaposlenom će se isplatiti u 2019. i 2020. godini.
Član 48b
Odredba člana 22 stav 1 ovog zakona u odnosu na zvanja i koeficijente predsjednika Disciplinske komisije, člana Disciplinske komisije i člana Komisije za žalbe primjenjivaće se od dana njihovog imenovanja u skladu sa Zakonom o državnim službenicima i namještenicima ("Službeni list CG", broj 2/18).
Odredba člana 22 stav 1 ovog zakona u odnosu na zvanja i koeficijente vatrogasca - spasioca, saradnika I, saradnika II, saradnika III, višeg namještenika I i višeg namještenika II primjenjivaće se od dana početka primjene Zakona o državnim službenicima i namještenicima ("Službeni list CG", broj 2/18) i člana 105 Zakona o lokalnoj samoupravi ("Službeni list CG", broj 2/18).
Član 48c
ZaposIeni kome prestane radni odnos na osnovu sporazumnog prestanka radnog odnosa, a ostvari pravo na otpremninu u skladu sa članom 33 stav 1 tačka 3 ovog zakona, ne može zasnovati radni odnos u javnom sektoru, uključujući sve institucije, pravna lica i privredna društva obuhvaćena članom 41 ovog zakona, u periodu od pet godina od dana sporazumnog prestanka radnog odnosa.
Ograničenje iz stava 1 ovog člana ne odnosi se na zaposlenog koji vrati cjelokupni iznos isplaćene otpremnine.
Član 48d
Odredbe člana 33 stav 1 tačka 3 i stav 3 ovog zakona prestaju da važe 31. decembra 2020. godine.
Prestanak važenja
Član 49
Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o zaradama državnih službenika i namještenika ("Službeni list CG", broj 14/12), Zakon o zaradama i drugim primanjima državnih i javnih funkcionera ("Službeni list CG", br. 33/08 i 76/09), Zakon o zaradama i drugim primanjima nosilaca pravosudnih i ustavnosudskih funkcija ("Službeni list RCG", broj 36/07), član 114 Zakona o državnim službenicima i namještenicima ("Službeni list CG", br. 39/11, 66/12 i 34/14), poglavlje VII. ZARADE I PRAVA, čl. 49, 50, 51a stav 2 i 51b stav 2 Zakona o Zaštitniku/ci ljudskih prava i sloboda Crne Gore i Uredba o vrsti i postupku dodjele priznanja državnom službeniku i namješteniku ("Službeni list CG", broj 40/13).
Stupanje na snagu
Član 50
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Crne Gore".